"Az emberi idioszinkrázia terméke" :)
Ludwig & Lao 2007.08.29. 11:19
- száll a szállóige, melyben a középütt elhelyezkedő szó egészen Nietzschétől Kuhnon át Heller Ágnesig ível...de néhány lelkes önjelölt szövegbogarász filoz/lógusunk rábukkant a kifejezés filozófián kívüli rajongóira is...
"Az emberi idiosziknrázia terméke" - száll a szállóige, melyben a középütt elhelyezkedő szó egészen Nietzschétől Kuhnon át Heller Ágnesig ível...de néhány lelkes önjelölt szövegbogarász filoz/lógusunk rábukkant a kifejezés filozófián kívüli rajongóira is...
"Pedig már azt kezdtem hinni" - hogy az én rajongásom - hogy az egész csupán idioszinkrázia volt..." - ahogy Jókai írja a Tengerszemű hölgyben.(http://209.85.135.104/search?q=cache:cc76UXBiUeAJ:81.183.212.115/konyvespolc/jokai/a_tengerszemu_holgy/jokai18.htm+idioszinkr%C3%A1zia&hl=hu&ct=clnk&cd=83)
Friedrich Wilhelm Nietzshe, mint tudjátok minden bizonnyal, műveiben gyakran ostoroz mindenféle degenerált-idioszinkráziát, meg vallásos idioszinkráziát, meg morális idioszinkráziát. De mit is jelent ez az oly jól hangzó szó? Tán ekvivalens az emberi idiotizmus kifejezéssel?
Figyeljük meg a szóhasználatot Thomas S. Kuhn A tudományos forradalmak szerkezetéről írt művében:
"Mennél alaposabban vizsgálják – mondjuk - az arisztotelészi dinamikát, a flogisztonkémiát vagy a kalorikus termodinamikát, annál biztosabban érzik, hogy ezek a valaha általánosan elterjedt természettudományos nézetek egészükben nem voltak kevésbé tudományosak, és nem voltak inkább az emberi idioszinkrázia termékei, mint a ma divatosak." (Első fejezet)
Heller Ágnes odáig megy, hogy az egész filozófia attributumaként jelöli meg az idioszinkráziát, legalábbis a mai korra nézve:
"korunkban minden jelentõs filozófia idioszinkratikus. Pontosabban szólva, ez lett a mi korunkban a jelentõs filozófus/filozófia azonositó jele: idioszinkrázia" (Heller - Filozófia létezik (ma), hogyan lehetséges (ma)? - http://209.85.135.104/search?q=cache:hCGMG6w1NTQJ:www.phil-inst.hu/projects/kecske.met/heller_el.htm+idioszinkr%C3%A1zia&hl=hu&ct=clnk&cd=41)
Az idiosyncrasia eredetét tekintve görög szó, eredetileg a test, illetőleg a test nedveinek különös, a rendestől eltérő összetételét jelentette; ma az orvosok szervezetnek bizonyos anyagokkal, behatásokkal szemben való fokozott érzékenységét, eltérő viselkedését értik alatta, amely jelenségnek okát még nem sikerült kielégítően megmagyarázni. Idioszinkráziával a mindennapi életben is elég sokszor találkozunk; idioszinkáziával magyarázzuk azt is, hogy egyesek málna, rák stb. élvezete után csalánkiütést kapnak, esetleg hánynak, stb. (Révai lexikon)
A kifejezést az orvosok használatától eltérő értelemben használják a nyelvészek is. A Nyelvészeti kifejezések szótára szerint az egyes nyelvre vagy beszélőre vonatakozó nyelvi jelenségre, sajátosságra utal.
A mindennapi szóhasználat az előbbihez igen hasonlít: egyéni, jellemző sajátosságról van szó. Bakos Ferenc azonban az Idegen szavak szótárában kicsit máshogy fordítja le nekünk: nála indokolatlan, ideges ellenszenv, irtózás, valamivel, valakivel szemben.
Aki többet akar olvasni a szó orvosi, pszichiátriai vagy közgazdasági használatáról az olvassa el az Idiosyncracy-szócikket a Wikipedián. De most nézzük a szó lelkes használóit!
Az interneten egy rajongó verset is írt, melynek ez a címe: Idioszinkrázia. A szöveget sajnos csak azoknak ajánlhatom, akik elmúltak 18 évesek és szeretnének nevetni mások szellemi nyomorán:
http://209.85.135.104/search?q=cache:HT97m5yHfS0J:www.amatormuveszek.hu/modules.php%3Fname%3DNews%26file%3Darticle%26sid%3D12981+idioszinkr%C3%A1zia&hl=hu&ct=clnk&cd=2&gl=hu
Minden rajongója közül a legismertebb mindenki kedvenc nyomozója. Rajongásáról megbizonyosodhattok az alábbi linken látható videóból is. Ha csak A SZÓra vagytok kíváncsiak pörgessétek a 3. perc 40. másodpercéhez, és onnan nézzétek!
http://www.youtube.com/watch?v=WhOfBP33HKw&mode=related&search=
|